Notebook

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

takže to je životné rozhodnutie...
čo kúpiť: XP home vs. Vista
ja by som sa predsalen priklonil k XP.
neviem aký pokročilý si v užívaní PC, proste home nenastavis tak ako ty chces, o to horsie vista home.
proste na mojom booku vista poriadne nebezala, to chce poriadny komp..
takže my vote: XP
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Notebook

Príspevok od používateľa miloso »

ja mám teraz XP Prof a nenastavoval som nič, len vzhľad ako win98, asi tak. ani neviem, čo nastavoval bratranec, musím sa ísť spýtať ešte na jeho názor. čím viac čítam o win (OEM vs FPP také na k***t obmedzenia) tak tým viac sa mi M$ hnusí, vidím to tak, že budem musieť prejsť na linux, neviem kedy a ako ale bude to ťažké kedže na win je všetko polopate, čo linux rozhodne taký nieje
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Notebook

Príspevok od používateľa Palo M. »

Myslim, ze stoji za to precitat si toto. Podla toho novy notebook s 2GB RAM a dvojjadrom vyzera v pohode aj s Vistou... Clanok je cerstvy a o kratky cas pravdepodobne pribudne diskusia kde mozu byt bohate nazory niekolkych ludi (alebo aj nie).
Keby som ja musel teraz kupovat takyto notasek a z nejakeho dovodu tam davat Windoze, urcite by som tam uz dal JehoVistu. Bohuzial JehoVista ma asi 7 roznych verzii a kedze to nepotrebujem, nepoznam detaily o rozdieloch medzi nimi... Ale net bude toho plny, takze staci trocha pohladat a precitat.

A este ten Siemens: vyzera v pohode, ale oproti ASUSu nema webkameru. Neviem sice, ci ti kamera na nieco naozaj bude, asi neplanujes nahravat video z prednasiek... Niekedy sa snad kamera moze hodit ako lacny a rychly skener, ale to v nudzi mozno staci aj mobil...
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Notebook

Príspevok od používateľa miloso »

po menšej porade som sa rozhodol pre siemens bez kamery a horšou grafikou (fakt som zvedavý na šasi, či nie je nekvalitné, niekde, kvôli cene, museli šetriť), požičal som si WinXP Pro + nejaký KNOPPIX 4.0. niekedy ho vyskúšam a uvidím či ma osloví. môžete mi povedať v predstihu čom je práca s linuxom zložitejšia ako s win? hlavne pre človeka ktorého nikdy hlbšie nezaujímala výpočtová technika.
.
podľa toho článku je optimum 3GB :)
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

Ohladne toho linuxu, radsej si stiahni Ubuntu live cd, z cd nabootujes plnohodnotny system, aj ked vyrazne pomalsi zo zrejmych dôvodov.
Mne trvalo kým som si zvykol na Ubuntu asi 2-3 dni, ale to som mal iba linux, nie dual-boot, takze som nemal veľmi na výber.
Až také rozdielne to nieje. Len si musíš zvyknúť, kde čo je. Ubuntu má väčšinu programov ktoré by si mohol požadovať, integrované. Počnúc
softom na napaľovanie až po torrent manager. Keď sa rozhodneš inštalovať niečo navyše, máš to na pár klikov. Je to viac
user-friendly ako si myslis..
problémy nastanú, ak niečo nejde urobiť automaticky a treba to spraviť ručne.. ale ak niesi taký ako ja, že stále niečo robím kým niečo
nepokazím, tak sa nemáš čoho báť myslím :wink: :D :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Notebook

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ta grafika nakoniec bude vyhoda, ak chces skusat Linux. Nebudu problemy s ovladacmi, pretoze Intelu je Linux pomerne sympaticky, tak ho celkom dobre podporuje.
Knoppix je skor minimalisticka dostribucia, ktora sa vacsinou pouziva ako rescue zalezitost bootovana s CDcka alebo USB-kluca (mozno prave k takemu rescue disku si sa dostal) - mozes s tym vacsinou browsnut web, citat disk, zalohovat data a tak.
Praca s Linuxom nie je zlozitejsia ako s Windoze. Ale ked uz nejaky cas pouzivas Windoze a vies kde tam co je, tak je zo zaciatku nezvyk pouzivat hocico ine. Windoze v ramci jednej verzie vyzeraju vzdy rovnako, takze naucenie postupnosti klikov je vysoko vhodne pre cvicene opice. V Linuxe ma kazda distribucia nejake ine zakladne prostredie a to sa da este prisposobovat a aj uplne vymenit za ine... takze je vhodnejsie naucit sa filozofiu systemu a nie postupnost klikov (samozrejme, dalo by sa aj pripravit jednotne prostredie pre celu firmu, vytvorit tak Linux pre cvicene opice, a potom zaskolit tetusky na pracu s tymto unifikovanym prostredim).
Pouzivanie Linuxu je rovnako jednoduche ako pouzivanie Windoze. Suborovy system je trocha iny, koncept uzivatelov je tiez trocha iny, takze administracia systemu je odlisna. Takze hlavne instalacia a zakladne nastavenie bude pre teba nove, pouzivanie aplikacii ani velmi nie.
Vhodne distribucie pre zaciatocnikov su Ubuntu (pripadne jeho klony Kubuntu a Xubuntu, ktore sa lisia len prostredim), SUSE alebo Mandriva.
Celkom fajn navod na zaciatky s Ubuntu zacina tu. Je to trocha starsi clanok, ale pre zaciatky a predstavenie systemu je celkom vhodny. Ma to viac pokracovani, najnovsi clanok o novej verzii je pomerne cerstvy.
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Notebook

Príspevok od používateľa miloso »

no chcel som ho použiť na bootovanie z DVD a zistiť ako to s ním vyzerá a ako funguje. len si musím nájsť nejaký čas, lebo celý deň strávim v robote :) a akú ubuntu mám stiahnuť? aká ja dobrá na zacvičenie? žeby najnovšia? asi len stiahnem a budem experimentovať potom, až s novým NB
:arrow: Ubuntu 6.06.2 LTS (Dapper Drake)
:arrow: Ubuntu 6.10 (Edgy Eft)
:arrow: Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn)
:arrow: Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
:arrow: Ubuntu 8.04.1 LTS (Hardy Heron)

EDIT: ""vyhnete se ubuntu a zacnete s openSUSE nebo Mandrivou. Vyhnete se tak editaci konfiguracnich textaku!"" čo vy na to?
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

najnovši je U hardy 8.04
... a iny som ani nemal takze ti velmi nepomozem..
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Notebook

Príspevok od používateľa miloso »

a ešte asi naposlady k NB, olatí sa mi kvôli BOINCu ísť na vyšší výkon, teda T5850 2,13? to len preto, lebo už baštím po "vysokom" RAC :D
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

a prečo nie... nielen kvôli Boincu... tak ale radšej mať poriadny stroj nie?
o koľko viac ťa vyjde, tak sa opýtaj ..
Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Notebook

Príspevok od používateľa gabberattack »

miloso napísal:no chcel som ho použiť na bootovanie z DVD a zistiť ako to s ním vyzerá a ako funguje. len si musím nájsť nejaký čas, lebo celý deň strávim v robote :) a akú ubuntu mám stiahnuť? aká ja dobrá na zacvičenie? žeby najnovšia? asi len stiahnem a budem experimentovať potom, až s novým NB
:arrow: Ubuntu 6.06.2 LTS (Dapper Drake)
:arrow: Ubuntu 6.10 (Edgy Eft)
:arrow: Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn)
:arrow: Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
:arrow: Ubuntu 8.04.1 LTS (Hardy Heron)

EDIT: ""vyhnete se ubuntu a zacnete s openSUSE nebo Mandrivou. Vyhnete se tak editaci konfiguracnich textaku!"" čo vy na to?
Snaz sa pouzit vzdy najnovsiu verziu. Mne Ubuntu 8.04 samo rozpoznalo a nainstalovalo driver pre Wi-Fi kartu a grafiku - co je obrovske plus. Ani Mandriva 2008, ani Suse (to uz je pekne stara edicia odkedy ho updatli na 10.3) nedokazali rozpoznat wi-fi a aj po manualnom nastaveni mi pripojenie padalo. Ale otestuj, mozno sa Ti zapacia - ja som na Mandraku kedysi davno zacinal s Linuxom. Popkial ide o vykon - uz som videl par masin zhoriet z tepla, takze by som drzal BOINC na laptope na menej ako 100% zatazeni. Ako som pisal - nase Windows laptopy idu na 35% a desktopy na 90%. Nie zeby som ich nechcel viac zatazit, ale procesor pod plnou zatazou plus nestabilne Wirusdowsy mozu sposobit pekne potiaze.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Notebook

Príspevok od používateľa gabberattack »

matob napísal:a prečo nie... nielen kvôli Boincu... tak ale radšej mať poriadny stroj nie?
o koľko viac ťa vyjde, tak sa opýtaj ..
Vykonnejsi procesor = viac tepla (to plati pokial rozpravame o rovnakej serii procesorov). Pokial Ti ide hlavne o vysoky rac, kup si desktop s quad core a zhruba za rovnaku cenu odpalis akykolvek laptop minimalne o 100%. Navyse sa vyjnes problemom s kompatibilitou on-board grafik.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

o to teplo by som sa až tak nebál.. aj keď nemám až taký výkonný procesor, ale aj tak.
1. pravidelné čistenie prieduchov
2. pevná podložka (veľká kniha v mojom prípade)
3. voľný vetrák

mne ide zopar mesiacov na 100% vkuse a pri milky way mi dokonca bezi iba na 58-9st.
momentálne milkyway-einstein 62 st.. čo je minimalne 30st. pod maximom...

EDIT: laptopy sa asi quady nerobia ze? to by asi baterka dlho nezila..
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Notebook

Príspevok od používateľa miloso »

to gabberattack: výkon zvýšený o 2x0,13...to nie je také hrozné ma napadlo ked som ho videl za rovnakú cenu...Teplota, presne pre to to som sa to pýtal, aj ked som to neuviedol, počúvaj gabberattack, ty mi čítaš myšlienky? :? a ide my o ""vysoký"" RAC, :) chápeš tie úvodzovky...tá teplota bude určite závisieť aj od kvality NB
.
len o 4 stovky...je možné mať poriadný stroj za 13 222SKK/438,89€ (zákonné duálne zobrazovanie)?...ja myslím že nie...
.
na záver, aké procesory máte Vy, ktorý vravia že sa NB neprehrieva?
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Notebook

Príspevok od používateľa matob »

to som asi iba ja :D
mám: dual-core T2130 1.86GHz... lenže to je len dualcore, nie core2duo... takze neviem do akej
miery sa to dá porovnať..
http://imperio.ekatalog.biz/zbozi/asus- ... p=z:100682
Obrázok
Napísať odpoveď