Zem a Mesiac zo vzdialenosti 31 mln km

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Zem a Mesiac zo vzdialenosti 31 mln km

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Neviem ci sledujete astronomicke fotografie dna, na ktore mame link aj na uvodnej stranke boinc.sk, ale dnes sa tam vyskytol snimok, ktory je podla mna najma z laickeho hladiska velmi vynimocny - fotografia Zeme s obiehajucim Mesiacom v popredi, ktory nasnimala sonda Deep Impact (ktora predcasom vypustila projektil do komety) zo vzdialenosti 31 milionov kilometrov.
http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/image/08 ... nel800.jpg

Je podla mna fascinujuce vidiet Zem z tak velkej vzdialenosti (je to cca stokrat dalej ako je vzdialenost Mesiaca od Zeme a cca tretina vzdialenosti Zeme od Slnka) - tak by ju videli ET navstevnici keby sa blizili k nasej Zemi...
Existuje aj podobna fotografia - z este omnoho vacsej vzdialenosti (cca sedem miliard kilometrov, cize este dalsich dvestokrat dalej), ktoru urobila v roku 1991 sonda Voyager (jedna zo styroch sond ktore sa dostali za drahu Pluta):
http://www.nasaimages.org/luna/servlet/ ... m-Portrait

Je to nielen snimok Zeme, ale aj ostatnych planet - mozaika vytvara kransu ukazku toho, ako vyzera slnecna sustava z dialky.
[pre fanusikov Isaaca Asimova - takto nejako museli vidiet slnecnu sustavu hladaci legendy o Zemi - Golan Trevize a Janov Pelorat - a az Saturn im prezradil ze z tych stoviek systemov prave toto bude asi ten system s davno zabudnutou Zemou...]
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zem a Mesiac zo vzdialenosti 31 mln km

Príspevok od používateľa Palo M. »

Nadhera... Som ani nevedel, ze su take pekne farby vidiet z dialky. Na fotkach z Mesiaca bola tusim len biela a modra...

Len ta matematika nesedi. Tych 31 milionov je asi v milach, nie v kilometroch... Kedze vzdialenost Zeme od Slnka je asi 150 milionov km, tak tretina je asi 50 milionov km... (som ja ale vrtak, co?)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zem a Mesiac zo vzdialenosti 31 mln km

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Len ta matematika nesedi. Tych 31 milionov je asi v milach, nie v kilometroch... Kedze vzdialenost Zeme od Slnka je asi 150 milionov km, tak tretina je asi 50 milionov km... (som ja ale vrtak, co?)
Palo Palo, nepracujes ty nahododou v IT sektore ze mas take debugging skills? :lol:

Priznavam sa k internal Central Neuron System error - ano, vzdialenost je v milach, cize je to cca 50 milionov km. (ale kedze vcera mi odisiel notebook a dnes tu zapasim z nechutnymi Lotus notesami (ktore su asi najhorsi soft aky som pouzival) tak ma jeden error navyse velmi neprekvapuje :-)
Btw, podobna chyba vyradila z cinnosti sondu Phobos (ak si dobre pamatam) :)

Ale vazne - co mna zaujalo bola skor rozlisovacia schopnost kamery sondy - vidno pekne Afriku, arabsky polostrov a aj Cervene more je uplne jasne viditelne. Z 50 mln km slusny vysledok.
Tak, Deep Impact dlho po projektile do komety pre mna necakane ustredrila este jeden deep impact to my mind. A velmi prijemny :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Zem a Mesiac zo vzdialenosti 31 mln km

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja som to rano pozeral a mne sa pacili najma tie oblaky. :)
Napísať odpoveď