Servisna misia

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze predvcerom prebehol uspesne start poslednej servisnej misie k dalekohladu HST. Je fajn, ze raketoplan nakonec poletel, asi viete, ze to z dovodu nedostatku financii zrusili, nastastie potom opat obnovili.
HST to potrebuje - uz mu dosluhuju napr. gyroskopy, bez ktorych nedokaze pozorovat (orientacia v priestore/fixovanie). Teraz - ak sa generalny servis podari - bude moct pracovat dalsich par rokov, mozno az dokial nevypustia jeho nasledovnika (James Webb space telescope).

Takze dufam, ze stara sunka HST (ved ten pristroj uz ma 20 rokov !) nam pripravi vdaka stvrtemu (vlastne piatemu) upgradu este dalsich par peknych objavov/fotografii.. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Palo M. »

Drzim palce, nech to klapne. Vraj 5 planovanych vystupov do priestoru.
Inak je zaujimave, ze viacere zariadenia, ktore povodne poslali ludia "hore" len na urcitu pomerne kratku misiu, si to dost predlzili a fungovali (funguju) omnoho dlhsie. Napriklad taky Mir ci Marsovske vozidla (aj ked teraz jedno z nich uviazlo v piesku) alebo aj sonda Cassini.
A zase niektore mohutne plany nejako vyhnili - "znovupouzitelne a lacne" raketoplany napriklad. Alebo Apollo - to bolo sice "uspesne ukoncene", ale za fiasko povazujem, ze sa Americania nedokazu na Mesiac vratit "na pockanie" a rozpravaju o obrovskych nakladoch a dlhych casoch (aj ked o tom mam konspiracnu teoriu, ze sa tam vratit ani nechcu, ale ostatnym to nepovedia).
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ano, s tym nadsluhovanim alebo naopak problemami je to naozaj zaujimave - myslim, ze sa tak prejavuju najma dva faktory, prvy je ten, ze kozmicka technika ma velke rezervy co sa tyka spolahlivosti (v pozitivnom slova zmysle, cize sme schopni vyrobit nieco co naozaj odola zubu casu aj v drastickych podmienkach), a druhak to, ze pilotovane misie su proste priserne drahe, este drahsie ako sa cakalo (kvoli bezpecnosti - to je presne pripad predrazenych raketoplanov, ktorych najvacsou vyhodou mala povodne byt prave znovypouzitelnost a teda znizene naklady).
Aj preto sa netesim, ze Bush presadil populisticky program navratu na Mesiac - drahe, nepredvidatelne, neefektivne. Roboty a sondy su nepomerne lepsie. No ale politici potrebuju obcas pichnut nejaku vlajocku, to sa nezmenilo uz od cias starovekych moreplavcov .. :)

A inak ked uz spominame to nadsluhovanie - zabudol si spomenut totalnych rekordmanov (aspon nespominam si na nieco uspesnejsie), a sice Voyager 1 a 2 :)
Stale funguju, a to po tridsiatichdvoch rokoch a extremnej vzdialenosti od Zeme.. =D>
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Kiwi »

V suvisloslosti s tym Voyagerom ma napadlo, ze aka je sanca, ze cez nasu Slnecnu
sustavu poleti "Voyager" z inej civilizacie ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:V suvisloslosti s tym Voyagerom ma napadlo, ze aka je sanca, ze cez nasu Slnecnu
sustavu poleti "Voyager" z inej civilizacie ?
Akakolvek odpoved bude len cista spekulacia. Zavisi to urcite od hustoty civilizacii, a ta nebude nijak velka (aj keby hustota zivota na planetach bola pomerne vysoka, bude to asi najma kvoli casu - je mala pravdepodobnost, ze v jednom case sa blizko seba vyskytnu dve civilizacie v podobnom stadiu technickeho rozvoja). Navyse taky mimozesmky voyager by musel prezit desiatky tisic rokov v medziplanetarnom priestore, co uz je naozaj ina vec ako tych par desat rokov co zvladol doteraz. A mrtvy voyager nikto nezaregistruje, bude to len maly asteroidik, jeden z bilionov dalsich...

Navyse, skoro urcite technicky pokrocile skumanie vesmiru nebude robene takymito primitivnymi obrovskymi sondami typu "pastny klin" - su plany (velmi realisticke) malych mikrosond, ktore maju par centrimetrov, vazia par gramov, a daju sa tym padom pomocou tlaku ziarenia (alebo laserom) urychlit az na desatiny rychlosti svetla - a tradaaa k cudzej hviezde... pri dnesnej nanotechnologii sa na maly chip zmesti nielen kamera, ale aj ine pristroje a procesor, pamat.. problem je ze nebude schopna vysielat az na Zem, a bude sa musiet vratit aby priniesla udaje.. ale mozno sa aj vysielanie/prijimanie signalu casom zdokonali... lenze taka mikrosonda nebude vysielat (len prijimat informacie a signaly), takze bude prakticky neviditelna... mozno nam tu takychto vesmirnych "chrobakov" lieta kopec, a niekto si pozera par desiatok svetelnych rokov odtialto nase TV programy :).. ktovie...
a ak este viac popustim uzdu fantazii, tak takato nanotechnologicka sonda sa da krasne spojit s von-neumannovym strojom (to su stroje, ktore sa sami dokazu reprodukovat, vratane vyhladania planety vhodnej na tazbu prvkov potrebnych na vyrobu komponentov... japonci uz vyrobili prve primitivne roboty ktore dokazu poskladat zo (zatial prefabrikovanych) dielov dalsie identicke roboty, vratane ich reprodukcnej schopnosti).
Potom budeme mat mikrosondy, ktore budu energeticky nenarocne sami lietat vesmirom (rychlostami tisikrat prevysujucimi rychlost voyageru), hladat vhodne ciele (asi obyvatelne planety a planety ako zdroje surovin), ziskavat informacie, a mnozit sa. A taketo sondy mozu prezit miliony rokov, nezavisle od biologickej (alebo inej) civilizacie ktora ich stvorila. Mozu lietat vesmirom a dalej sa rozmnozovat aj ked civilizacia ktora ich vytvorila vyhynie alebo sa znici...

a pravdepodobnost ze nieco take lieta v nasej sustave je teda uz vyrazne vacsia... ja osobne byt civilizaciou, tak jednoznacne by som preferoval takuto cestu aby sa o nas dozvedeli ine civilizacie - vyrobit nano von neumannov stroj, a nechat ho nech sa siri vesmirom - ako neskodny virus. Reprodukoval by sa aj so zakodovanou informaciou o nasej sustave (poloha, cas...). Ak by sa este doladilo aj vysielanie (aspon na kratke vzdialenosti) tak by to bolo este exponencialne efektivnejsie... a takto sa da sirit informacia dokonca aj medzigalakticky - ak by sondy leteli napr. 30% rychlostou svetla, do M31 (najblizsia velka galaxia) sa dostanu za cca 8 az 10 milionov rokov, co je mizivy cas kedze vesmir ma 13,7 miliardy... a aj keby sa nevysielalo, dali by sa objavit miesta na planetach, kde sa sondy reprodukuju ..

ale to uz trochu ulietam... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Palo M. »

Voyagerov som nespomenul, lebo boli planovani ako cestovatelia mimo Slnecnej sustavy a nesu nejake tie "infografiky" o Zemi a ludoch. Aj ked je to skor taka "message in the bottle"... Ale vlastne uz sa nepocitalo s tym, ze budu este v dnesnych casoch nieco vysielat - takze z tohoto hladiska vlastne nadsluhuju aj oni.
S tymi samoreplikujucimi sa masinkami by som nebol taky optimisticky - zda sa mi to dost riskantna vecicka - vid Asimov a jeho poviedky o robotoch, pripadne SG-1 (diely o replikatoroch)...
Pre von-neumanovske stroje vidim skor pouzitie v medicine pre liecive nanoboty, kde sa da limitovat ich zivotnost a priestor posobenia... ale vypustit take nieco do vesmiru... Uchchch!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Voyagerov som nespomenul, lebo boli planovani ako cestovatelia mimo Slnecnej sustavy a nesu nejake tie "infografiky" o Zemi a ludoch. Aj ked je to skor taka "message in the bottle"... Ale vlastne uz sa nepocitalo s tym, ze budu este v dnesnych casoch nieco vysielat - takze z tohoto hladiska vlastne nadsluhuju aj oni.
No veru nemozme im upierat pravo na zasluhy len kvoli tomu, ze boli rojektovane opustit slnecnu sustavu - lebo presne ako vravis, neboli planovane vysielat tak dlho, a napriek tomu vysielaju stale - nikto necakal, ze sa dozvieme info o hustote slnecneho vetra atd z oblasti heliosfery, alebo aspon razovej vlny - a stalo sa.
Palo M. napísal: S tymi samoreplikujucimi sa masinkami by som nebol taky optimisticky - zda sa mi to dost riskantna vecicka - vid Asimov a jeho poviedky o robotoch, pripadne SG-1 (diely o replikatoroch)...
Pre von-neumanovske stroje vidim skor pouzitie v medicine pre liecive nanoboty, kde sa da limitovat ich zivotnost a priestor posobenia... ale vypustit take nieco do vesmiru... Uchchch!
No ja som v tomto optimista - preco by bol risk vypustit samoreplikujuce stroje? Z obavy o nekontrolovatelne rozmnozovanie? Ved je uplne jedno, ci bude v Galaxii nula von-naumannovskych strojov alebo ich bude 10 na 30tu - najhorsie co sa moze stat je, ze sposobia zmenu entropie (inymi slovami vydoluju z planet vsetko nerestne bohatsvo), lenze to bude pre ludstvo len dobre, lebo namiesto nakladneho tazenia nerastnych surovin bude stacit odchytit hejno strojov okolo vhodnych planet, ktore potom budu predstavovat koncentrovany zdroj kovov atd. A kedze nebudu mat nijake moznosti "obrany", tak proste nevidim moznost ako by sa to mohlo zvrhnut... ak budu fungovat tak fajn, a ak sa zvrhnu tak budu robit "spinavu" banicku pracu za ludstvo...
a nejaku vlastnu evoluciu takejto formy reprodukujucich sa organizmov/strojov si myslim ze jednak mozme zavrhnut (kolko by to trvalo generacii? Evolucia je pomala, aj keby sa stroje reprodukovali rychlostou jedna generacia za hodinu, tak nie je problem stopnut nezelany vyvoj, a navyse kedze musia letiet medzi hviezdami tak jedna generacia bude trvat tak par tisic rokov...). A druhak aj keby isla evolucia rychlo, von neumann stroj je na urovni virusu - ziadna inteligencia v horizonte milionov rokov nehrozi, cize coho sa bat?

A navyse - ja zastavam nazor, ze vsetko co clovek vytvori je sucastou prirody (vratane akejkolvek techniky), cize cokolvek clovek vytvori, priroda to vie pekne spracovat a zainkorporovat do seba (to, ze ci clovek tento proces prezije je uz ina vec, ale z hladiska prirody a vesmiru je to uplne jedno), tak aby vyvoj pokracoval co najefektivnejsie. Ak vytvorime stroje, ktore nas znicia, tak potom je to v poriadku - znamena to totiz, ze su zivotaschopnejsie, a teda maju pravo na vitazstvo a na znicenie ci podrobenie menej rozvinutych tvorov, ak ich ohrozuju ci obmedzuju v existencii. Nikde nie je napisane, ze inteligencia je najvyssia a najhodnotensjaia forma zivota, mozno ovela lepsie su virusy - ich schopnost prezit je neocenitelna, inteligencia je prilis zranitelna a ma riziko sebadestrukcie, a preto mozno vobec nie najvhodnejsim kandidatom na pokracovanie zivota.

Zivot je nieco, co znizuje entropiu - a na to je mozno z globalneho hladiska lepsi virus (ci von naumannov stroj) ako inteligencia...
(aj ked priznam sa ze osobne by mi bolo luto keby zivot nedokazal ocenit tu krasu vesmiru v ktorom zije - ale to su pocity, a tie su nepredikovatelne, a preto podla mna nevhodne na prezitie).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Zaujimave by bolo naucit tie roboty humoru a emociam. :) Skusali ste to uz niekto ?
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Palo M. »

Risk Replikatorov: Budu vyrobene za istym ucelom, ale po case zacnu vykonavat nieco uplne ine, co je uplne v rozpore s cielmi ludstva, dokonca mozu byt nepriatelske voci ludstvu. A co by mohlo sposobit "mutaciu" Replikatorov? Tak ako tebe zblbol BIOS pocitaca, takisto riadiaci program (a data) replikatorov sa vplyvom okolia (ziarenie, elmag. ci gravitacne polia, posobenie chemikalii) moze poskodit - aj ked je vysoko pravdepodobne, ze by to skor sposobilo totalne zlyhanie (a teda neskodnost) ako zmenu spravania, pri namnozenych Replikatoroch by sa po case mohla objavit taka mutacia, ktora by nielen prezila, ale stala sa majoritnou pre vsetkych Replikatorov a ciele by boli ine, ako povodne - a stale by pritom mohli mat u seba "adresu domov"... A potom by tiez mohli mat nielen moznosti obrany, ale aj utoku. Aj v prirode sa predsa stava, ze vacsina mutacii sice vyhynie, ale raz za cas sa objavi taka, ktora sa nakoniec rozsiri najviac a povodny druh bez mutacie prakticky zanikne.

Cize nie celkom klasicka evolucia, ani zvysenie inteligencie, ci uvedomenie si sameho seba... ale prave zmeneny program. Take masinky by predsa nemohli byt celkom trivialne, ked by sa vedeli pohybovat, komunikovat a rozmnozovat len zo zakladnych surovin (v com je skryta tazba a spracovanie roznych surovin) a takisto by nemali "vrazdit" jeden druheho. Takze program by musel byt pomerne zlozity a tym padom viac nachylny na "mutacie".

Samoreplikujuce sa stroje su celkom zaujimava problematika, ale len v podmienkach, kedy ich mozeme kontrolovat a v pripade potreby ukoncit experiment. Ale moznost kontroly by sme vypustenim do vesmiru stratili...

Uz zaciname trocha filozofovat, ale ved preco nie? Ked uz o to ide, nie virusy, ale geny su obdivuhodne. Lebo im je vlastne jedno, kto je ich nositelom, co robi a ako skonci... a virus je tiez len nositel genetickej informacie, cize len dalsi z mnohych otrokov genov. Ak aj nejaky zivocisny ci rastlinny druh vyhynie, neznamena to, ze vobec nic z jeho genov nepretrvalo, akurat ten cely subor uz nepokracuje ako jeden celok...
Ale obdivuhodne-neobdivuhodne, ludia su mi predsa len blizsi. PIVO vyrobili predsa ludia a nie virusy ci geny.
A takisto, co by som mal zo zivota, keby som bol absolutne tupy... Ked vidim tych chriakajucich Cinanov byvajucich v hnusnych dierach, oblecenych na ulici v pyzame, aki su vysmiati (mimochodom vacsinou s uplne zhnitymi zubami) a akoby im nic nechybalo (ved maju zakladne 2 ludske prava, cize inhalovat cigaretovy dym hocikde a vrieskat do mobilu tiez hocikde - ine prava zjavne nepotrebuju)... vyzeraju byt stastni a spokojni so zivotom... ale ja by som s nimi veru nemenil. Radsej zomriem nasrany ako sprosty.
Aj ked historia hovori, ze Cina je momentalne najdlhsie existujuca risa, s jej kontinuitou to je trocha pochybne... Okrem toho, historia hovori aj ine veci, napriklad za Velkeho Kormidelnika, ked isli produkovat viac ocele ako USA, tak roztavili vsetko zelezne, aj polnohospodarske naradie - a nikto nepestoval ryzu, lebo na dvoroch si predsa stavali "vysoke pece" a "vyrabali ocel" - vysledkom bolo nepouzitelne nekvalitne zelezo a nejakych 30 milionov mrtvych od nasledneho hladomoru...
Ano, svojou tupostou, byrokraciou, kopirovacstvom a hlavne mnozstvom prezili Cinania az dodnes, kym ine civilizacie zanikli... ale ked tak pozeram na detaily ich historickych epizod, ich "narodna hrdost" vyznieva dost smiesne. To radsej budem bez narodnej hrdosti, ale s niekolkymi zivotnymi hodnotami.

Raz som pocul taky vyrok: Nie je dolezite co sa urobi, ale ako sa to urobi. V tomto kontexte musim suhlasit. A inteligentna cesta je mi omnoho blizsia ako cesta blbosti. Inak ten vyrok som pocul v suvislosti s pristatim Buranu...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Velmi dobre rozumiem co chces povedat tym rizikom replikatorov. Ale bottle neck tej uvahy je prave v tom co si napisal - ze tie stroje budu musiet byt komplexne. A podla mna nebudu dost komplexne na to, aby z toho hrozilo nejake riziko v rozumnom casvom horizonte. Nie je nachylne na nejaku inu vyrazne odlisnu napln cinnosti ako povodne urcena - to nebude multi functional stroj ktory zvlada kopec cinnosti ktore ked sa poruchaju tak v 0.00001% percent az toho vznikne nieco nebezpecne.
Tie stroje budu akurat:
- letiet priestorom (jednoduchy mozno ionovy pohon, pripadne len na slnecne ziarenie/plachty)
- vyhladavat vhodne planety (jednoduchy opticky senzor a detektor prvkov v spektre zarenia)
- pristavat (tipujem ze je lepsie pristat na mesiaci planet ako na samoztnej planete, alebo na asteoride, lebo odpada problem s atmosferou a velkou gravitaciou)
- startovat (z asteoridov moze byt aj primitivny mechanicky prak, nemusia mat ani vykonny reaktivny vlastny pohon)
- dolovat rudy, spracovat rudy, vyrobit kopie

Posledny bod je jediny komplikovany, zato urcite dost poriadne - vyrobit hutu na tazbu, separaciu a spracovanie rud, to si bude vyzadovat tazku techniku. Zelezo, kremik, vyrobit jemne chipy - tazobny a elektrotechnicky priemysel v malom.

Napriek tomu - tento posledny bod je snad jediny ktory by mohol potencialne viest k nejakej nechcenej cinnosti - ale akej presne? Co by sa muselo zmutovat aby stroje zacali vyrabat napr. laserove dela a cielene ich pouzit na ziskanie dominantneho postavenia? Alebo co ine?
Su to stale primitivne stroje s extremne obmedzenou skalou cinnosti, ktora sa neda len tak lahko rozsirit na ine nechcene cinnosti - pretoze na to treba komplexny vyvoj, komplexnu suhru dalsich procesov, ktore nie je sanca z tychto primitivnych procesov vykombinovat.
Takze jedine co podla mna hrozi, je premnozenie a nekontrolovane sirenie kvantity - co ale nie je problem kedze aspon by ludstvu poskytli koncentrovany zdroj surovin.

Myslim ze evolucia funguje efektivne az ked je k dispozicii ista miera komplexnosti - cize je z coho stavat, je z coho kombinovat. Potom to ide pomerne rychlo - za 600 milionov rokov za z primitivnych ocenaskcyh zhlukov buniek vyvinul pestry svet. Lenze netreba zabudat, ze predtym to tu 4 miliardy rokov kvasilo len v primitivnom stadiu bakterii (co uz aj tak su super zlozite organizmy podla mna).
Rovnako aj nejake primitivne replikacne stroje (este ovela primitivnejsie co sa tyka skaly cinnosti a komplexnosti organizmu) by nemali sancu sa zvrhnut na nejake ine vyrazne odlisne cinnosti ktore by ohrozili ostatnych.. myslim ze to je velmi sci -fi a nerealisticke.

Ale na druhej strane je mi jasne, ze toto su spekulativne reci a nechcem presviedcat ze ja mam pravdu - kludne sa mozem brutalne mylit. Chcel som len povedat, ze obava zo zvvhnutia replikacnych strojov mi pripada prilis inspirovana scenarmi star-wars a v realite si mysim ze tak primitivne stroje nemozu ani nahodnou evoluciou "poruch a mutacii" dospiet k nejakej zlozitejsej zhubnej cinnosti, pretoze narozdiel od komplexnych organizmov nebudu mat k tomu dostatocnu skalu cinnosti. Repliacne stroje proste su ovela primitivnejsie ako obycajna bakteria. To je moj nazor, moj optimizmus podlozeny logickou uvahou.
Obaval by som sa toho, iba ak by sme hovorili o casovych obdbiach miliard rokov - za vtedy by uz aj taketo primitivne veci mohli urobit neocakavany evolucny pokrok. Ale vtedy tu uz ludstvo nebude, a ak bude (alebo ina civilizacia) tak bude tak daleko, ze urcite zvladne aj nejake zhubnejsie formy replikatorov..

No, ale som sa zas rozpisal...

K tej Cine - ano, s tou najdlhsie existujucou risou je ta kontinuita veru dost diskutabilna. Navyse, trochu podcenuju indicke staroveke mesta, tie mohli siahat dost mozno az do dob Sumeru a Akkadu (aj podla oficialnej archeologie)..
Ale pekne si popisal tie zakladne potreby :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Taketo fotky mam velmi rad - space shuttle a HST sa premietaju na slnecny disk...
najdete ich na fotke? :)
http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/image/09 ... egault.jpg
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Taketo fotky mam velmi rad - space shuttle a HST sa premietaju na slnecny disk...
najdete ich na fotke? :)
http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/image/09 ... egault.jpg
Ano, tu su:
Prílohy
SS_HST.jpg
SS_HST.jpg (62.15 KiB) 9854 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Inak este mi napodlo. Je to fakt fascinujuce lebo ak sa nemylim HST je pomerne vysoko a normalne az tak vysoko sa nelieta, aj ISS je na nizsej obeznej drahe. Teda ak sa nemylim.
A okrem toho, akoze oni musia k tomu HST priletiet a trafit sa, na tej istej obeznej drahe alebo VELMI podobnej. Musia to mat dost dobre premakane.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Presne tak, vzdy je to ako trafit sa do ocka ihly na dialnici v 130ke :)
HST je vo vyske okolo 550 km, ISS okolo 350, cize ano teraz je space shuttle vyssie ako inokedy.

Su zabery aj ISS so space shuttlom pred slnkom: http://norberthaupt.files.wordpress.com ... huttle.jpg
ISS je pekne velka sunka :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisna misia

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Vcera vecer odstartovali z ISS aj hlasovanie vo finale Euroviznej pesnickovej sutazi.
Prílohy
ISS-Eurovision.jpg
ISS-Eurovision.jpg (88 KiB) 9825 zobrazení
Napísať odpoveď