Likvidacia PC odpadu

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Neviete kam to treba nosit?
Uz mam doma par pokazenych zdrojov a diskov a podobne a nechcem to hadzat do kontajnera.
Ja to zaveziem berzgde v BA a okoli len chcem aby som za to nemusel platit, ved pri nakupe noveho HW platim do recyklacneho fondu a aby sa to ekologicky riesilo.
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa dango »

ono by to tak malo byt, ze co kupis, tak ten stary produkt v predajni odovzdas... asi by si nepochodil, keby si prisiel do PC predajni a vylozil im tam 5 diskov a 8 zdrojov :D
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa gabberattack »

Spytaj sa na ministerstve zivotneho prostredia na zaklade zakona o poskytnuti informacii predtym, ako to ministerstvo zrusia. Ja mam ale taku skusenost, ze uradnik neodpise, kym mu nezacnes hrozit, ze to das do novin.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa Kiwi »

V praxi to vobec nefunguje. Ja som kupoval pracku a chladnicku, som bol rad, ze mi do obchodnik
doviezol, este sme to museli nejako dotrepat do domu a neviem si predstavit, ze by kazdemu
teraz bral do plnej dodavky noveho tovaru, stare veci, prip. ze by este 3x obratil, aby zviezol
vsetok odpad. :) U nas funguje raz za rok odvoz starych TV a pod., treba to pre obecny urad
rano priviezt a ta firma to odvezie. Ak clovek prave v ten den nie je doma, ma smolu. :)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa shafa »

U nas existuje tzv "sberny dvur" kam lidi vozej identifikovanej bordel a kde se roztridi podle typu. Co se s tim deje pak dal, to nevim...
Neco na tento zpusob:
http://www.kbd.cz/sberny-dvur.html
Jinak treba DATART urcite odebira stare zarizeni pri koupi noveho zadarmo, stejne jako par dalsich firem.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa mbs »

Slavko, kym sa neprestahuju do Petrzalky, tak na Bazovej 6...
OLO - zberne dvory
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

mbs napísal:Slavko, kym sa neprestahuju do Petrzalky, tak na Bazovej 6...
OLO - zberne dvory
Zberné dvory slúžia občanom mesta Bratislavy na bezplatné uloženie odpadu z domácností, nie firmám a živnostníkom, ktorých odpad je produktom ich podnikateľskej činnosti, preto platia nasledovné obmedzenia...
Takze nic pre mna.
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa mbs »

Hmmm, ale ved si napisal "mam doma" - aky problem? Odnesies to tam ako obyvatel Bratislavy, nie ako podnikatel...
Ine by bolo, kebyze potrebujes 10t kontajner na odvoz elektroodpadu z prace z akcie "novy za stary"...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa shafa »

jj, asi tak nejak, rekl bych. U nas je ten svoz na cloveka taky nejak hmotnostne omezeny. Proste das obcanku a neresis. Firmy za to museji neco platit kvuli velkym objemum. Ono se to taky neodveze zadarmo...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Sak ako obcan to tam odniest nie je problem.
Ale co ked chce zakaznik potom potvrdenie ze som ten HW ako firma dal recyklovat a nevyskladal som si z toho nieco ale nepopredal na suciastky na inzerat.
Mne ide o legalne a lacne zbavenie sa pokazeneho HW (PC alebo komponenty) ako firma.
Mozem to hodit aj do kontajnera pod oknom ...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak k tomuto mam len dva strucne komentare:
1. Ja by som dal ruky prec od takych zakaznikov, ktori chcu od teba take potvrdenie. Nema ich co zaujimat, ci si z toho nieco dalej poskladas, alebo to vyhodis.
2. Snad ste si niekto niekedy nemysleli, ze tzv. "recyklacny poplatok" sluzi na recyklaciu? LOL, ani nahodou. Je to len dalsia skryta forma zdanenia.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Palo M. napísal:Tak k tomuto mam len dva strucne komentare:
1. Ja by som dal ruky prec od takych zakaznikov, ktori chcu od teba take potvrdenie. Nema ich co zaujimat, ci si z toho nieco dalej poskladas, alebo to vyhodis.
2. Snad ste si niekto niekedy nemysleli, ze tzv. "recyklacny poplatok" sluzi na recyklaciu? LOL, ani nahodou. Je to len dalsia skryta forma zdanenia.
1. Sa na neho vykasles a nezarobis = tvoja rodina bude hladna.
2. Ale sluzi to na to, by si sa divil, je otazne ako efektivne ale plati sa to z toho.
A este nieco dodam:
3. Ak to nezabezpecis ako dodavatel novej techniky mozes dostat este aj pokutu.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Nechcel pustat do siahodlhych dbat, tak som to dal len strucne. No nic...
1. Ak je zakaznik prilis "fajnovy", tak ta nakoniec svojimi poziadavkami udusi a nie ze nezarobis, ale nakoniec prerobis a skrachujes. Az potom bude tvoja rodina hladna.
V robote si pamatam niekolko projektov, ktore boli stratove prave kvoli tomu efektu, ze zakaznik mal stale nejake poziadavky, takze nakoniec vyvoj bol predrazeny a projekt na seba nezarobil. A v jednom pripade ten zakaznik nakoniec odskocil a strata bola o to brutalnejsia.
Ked sa vopred dohodnes so zakaznikom, ze mu upgradnes komp za nejaku cenu a jeho stare komponenty si ponechas, nema ho co zaujimat ci ich zosrotujes alebo pouzijes na nieco ine. Ak sa s nim dohodnes, ze mu ich odovzdas v igelitke, tak zase teba nema co zaujimat, ci ich pred tvojim barakom hodi do kontajnera, alebo si ich doma vystavi vo vitrinke.
2. Ja sa teda divim, ale okrem toho, ze to vsade pisu do cennikov, to nikde nie je vidiet. Na auta funguju srotoviska a to je vidiet. Ked chces odhlasit stare auto, zavezies ho na srotovisko a dostanes 33 EUR (tusim) a potvrdenie, ze si odovzdal vrak (BTW, tiez ta nezaujima, ze ho nezosrotuju hned, ale tam nejaky cas stoji a nejaky manik si z neho povedzme vymontuje dobre tlmicove pruziny a niekomu s nimi opravi auto). A infrastruktura autosrotovisk bola efektivne vyuzita pri srotovnom.
Neviem o tom, ze by sa nejake spolocnosti seriozne zaoberali likvidaciou elektrotechnickeho odpadu. Myslim tym ekologickou a specializovanou. Vlastne... raz som na nete videl nejaky clanok s fotkami - nejaky Ind len tak nad ohnom drzal mainboardy, tym sa roztavil cin a povypadavali suciastky a sockety a potom mal kopec medi, ktoru odovzdal. A smial sa a bol na seba hrdy, ze ma z toho bohovsky biznis. Ze tam vdychoval hnusny zeleny dym a celkovo ake ekologicke bolo toto riesenie, to uz ho netrapilo.
To, ze ty teraz nevies, co s odpadom, len potvrdzuje, ze nic okrem platenia poplatkov prakticky nefunguje. Ludia si skratka zaplatia peniaze navyse a ked sa vyrobok po 2 rokoch pokazi (su uz na to casovane), tak to skratka hodia do kontajnera.
3. Co ma ako zabezpecit dodavatel novej techniky? Nejako som nepochopil... To ako ked som si kupil nejaku... povedzme chladnicku v Nay a uz sa opotrebovala/pokazila a idem si kupit novu, tak im do predajne najprv zlozim ten rozbity vrak a poviem "ja vyzadujem potvrdenie"? A oni su povinni prevziat kus srotu a vystavit mi o tom papier? A co ked ten predajca uz medzicasom neexistuje? No... mozno na to aj nejaky zakon je, vela zakonov obsahuje uplne nelogicke veci... Ja sa ale vraciam k bodu 2 - hlavnym cielom "recyklacnych" poplatkov je skrytou formou pumpnut siroku vrstvu obyvatelstva o dalsie peniaze. A teraz ma len tak napadlo - na klasicke ziarovky sa vztahoval recyklacny poplatok alebo nie?
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Likvidacia PC odpadu

Príspevok od používateľa shafa »

Asi takhle - firma, pokud chce mit papiry v poradku, si nemuze dovolit vyhodit nejen kancelarskou techniku, ale vubec obaly a hafo dalsich veci bez toho, aby na to mela papir o spravne likvidaci.
Nechce-li mit papiry v poradku, pak si pripravi mnoho malych (v US zelenych) papirku za to, ze nema patricne velke papiry s razitkem a podpisem. Tak to proste je. Prosel jsem nekolik firem z vzdy byl ten samy problem - sklady plne bordelu, protoze bylo levnejsi aby na to padal prach, nez to "ekologicky" zlikvidovat.
Rozhodne to neni prdel...

O tom, ze cely ten "ekologicky likvidacni" system a poplatky jsou lumparna se vi od pocatku. U nas na tom neskutecne narejzovala soukroma firma EKO-KOM a stale rejzuje. Proste politici nahrali nekomu malou domu, stejne jako s autorskymi poplatky. Nic moc vic v tom prakticky neni.
Nastesti to ma tu vyhodu, ze alespon mezi mesty a vesnicemi nelezi tolik bordelu z bile a jine techniky.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Napísať odpoveď