Vysvetlenie pre Kiwiho

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysvetlenie pre Kiwiho

Príspevok od používateľa Kiwi »

No s tym ucenim to bude zaujimave. Ak prijdeme na princip, ako si bezbolestne, co najviac zapamatat / zatial to ide velmi dobre,
ked to ma nejaky emocionalny naboj, kto nas skoro zabil, alebo kto nas mal najradsej, toho si budeme pamatat az do prichodu
toho ....... no ..... Alzheimera :D / tak budeme panmi expertnych systemov.
Este zaujimavejsie to bude s umelou inteligenciou a schopnostou tychto strojov spolupracovat, hlavne bude zaujimave to
sledovat, ci sa to vyvija podobne ako my.
No a este zaujimavejsie to bude, ked bude mozna spolupraca ludskych mozgov v takejto sieti, ako je napr. BOINC,
na rieseni nejakeho problemu. Nieco na system Borgov, ci ako sa volali v Star Treku.
Klony tu budu urcite. Problem je zase spravanie vacsiny k mensine. Vacsina si stale mysli, ze nema povinnost akceptovat
mensinu. No lenze v minulosti sme sa uz viackrat popalili a asi keby sme boli vsetci rovnaki, asi by sa to / vacsine / zase nepacilo.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Vysvetlenie pre Kiwiho

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro, tie agresivne zajace, to je opat len boj o teritorium. Mravce kradnuce inym mravcom larvy a kukly... to ako v ramci toho isteho druhu? Hmmm a nema to nieco so zachovanim kvalitneho rodu (aby sa geny premiesali, ak su medzi tymi larvami aj samci)? To iba tipujem, ale v prirode sa da najst vselico, tak preco nie aj toto... Podla mna to tiez vojna nie je.

Pocet ludi je vazny argument. Ludi je nepomerne viac ako nejakych inych druhov. Ale! Preco je vlastne tych ludi viac? Ako tato situacia ale vznikla? Ja si na rozdiel od teba totiz nemyslim, ze ludstvo je len dalsi obycajny zivocich. Ludstvo je neobycajny zivocich, v ramci Zeme je to vynimocny druh vyrazne odlisny od inych. Aj tym, ze sa ludia dokazali tolko namnozit...
Pri tom pocte sa da potom samozrejme uvazovat o tom, ze vojny su stale len boj o teritorium, lenze su zorganizovane prave preto, ze ludia su vyspelejsi ako zvierata a teda funguju efektivnejsie. Ale s tymto si dovolim nesuhlasit. Dobytie a znicenie rise Inkov Pizarrom sa predsa neda porovnat s tymi hryzucimi kralikmi. Ani pokus hitlerovskeho Nemecka ovladnut celu Europu (aj ked propaganda samozrejme hlasala kydy o lebensraume, v skutocnosti to nepotrebovali na prezitie).
A argumentaciu typu "Zvierata zabijaju a bojuju o prezitie, je to prirodzene a ludia sa teda vlastne spravaju prirodzene ked zabijaju" neuznavam - prave z toho dovodu, ze ludia uz nie su ako zvierata, napriklad si uvedomuju plynutie casu a dosledky svojich cinov. Rozmnozili sa do velkeho poctu nie vdaka vojnam, ale vdaka inej svojej cinnosti (polnohospodarstvo, stavba obydli a pod).
Navyse s tym premnozenim to nevidim az tak zle. Pozrime sa na situaciu dnes. Premnozuje sa Europa? Ani velmi nie. S vyspelostou krajiny klesa porodnost, pretoze ludia uz nepotrebuju zabezpecit svoj zivot mnozstvom. Vedia sa "regulovat sami"... Dokonca uz prestava byt potrebne aj parove spoluzitie, lebo situacia to umoznuje (aj preto napriklad stupa rozvodovost s rastom zivotnej urovne, aj na Slovensku - za totaca niektori manzelia zili spolu a pravidelne sa kazdy den hadali castokrat len kvoli tomu, ze si rozvod nemohli dovolit - mali len jeden byt na pozicku, pripadne nejake deti, stat podporoval hlavne rodiny atd., skratka ekonomicky boli tlaceni zit spolu - dnes si viac ludi moze dovolit rozvod prave kvoli ekonomickej situacii). Zdroje planety dnes este stale nepovazujem za obmedzujuce pre ludstvo, ludstvo sa akurat obmedzuje samo sposobom, akym tie zdroje "vyuziva" (napr. tebou spominana tema rakety vs. vytah). Ja by som dokonca povedal: Malo nas je! Samozrejme, nemozeme sa navzdy tlacit vsetci na Zemi a uz vobec nie sposobom ako to robime teraz. Ale aj Zem ma vacsie moznosti, nez sa doteraz vyuzivaju.

Ked uz mam najst nejaky naozaj "uzitocny" aspekt vojny, tak je to snad len premiesanie genov. Pri tom chaose, ktory vo vojnach je, ako sa armady presuvaju sem a tam a po ceste znasilnuju co sa da, tak to sa celkom pekne premiesa. A Slovensko ma ten mix celkom slusny :-). Mozno toto bolo kedysi "nevyhnutne", skratka mechanizmus zabranujuci degeneracii a vtedy sa miesanie genov mozno nedalo inak zabezpecit... Ovsem zase: dnes sme uz niekde inde a miesanie funguje inym sposobom (ja sam som prikladom :P), takze ak mali vojny tento vyznam, uz ho stratili...

Celkovo: viem si predstavit, ze ludstvo prezije bez vojen. Ale neviem si predstavit, ze by ludstvo uplne zanechalo vsetky ostatne cinnosti a venovalo sa len vojnam. Tak sa neda predsa prezit, to vedie k zaniku.

H:S, vitaj v debate :-).
Co sa tyka rozpadu totaca (a vlastne akehokolvek systemu), tak to je skor preto, pomer prava/povinnosti v systeme je nevyvazeny k mysleniu ludi. Nemyslim si, ze by ludia len permanentne cakali na slabost vedenia, aby ho zvrhli (to nie je zmena rezimu, len vymena vladcov realizovana malou skupinou, typicky vojensky puc). Je to o tom, co ludia musia, co mozu a co chcu. U nas sa to otocilo podla mna v 68., kedy po invazii a v case normalizacie myslenie ludi zacalo byt viac kriticke voci rezimu. Ale v Cine maju ludia sice male prava, ale maju aj pomerne male povinnosti a navyse az tak vela vlastne nechcu. Tak sa potom totac lahko drzi...

Co sa tyka ludskeho mozgu, tak z toho co som vselikde cital vyplyvalo, ze clovek vyuziva momentalne mozog na nejake male percento. Takze su tam este rezervy, tak nejaky obrovsky vyvoj tam potrebny nie je - momentalne. Ale neviem, ci sa mozog za tych 40 000 rokov (ci kolko sa povazuje za dobu existencie moderneho cloveka) vobec nevyvijal. Zasadne sa nezmenil objem lebky, teda velkost. Ale vylepsenie uz nemusi spocivat len v zvacsovani, pri ludskom mozgu moze navysenie hustoty zavitov znamenat vyrazny posun (a pochybujem, ze mame dokaz o tom, ze nielen lebka sa nezmenila, ale ani mozog).

V kazdom pripade ma zaujala tvoja myslienka spojenia ludskych mozgov... Totiz cital som par kyberpunkovych diel, potom samozrejme boli filmy ako Johny Mnemonic, Travnikar, ci Matrix, takze zadratovany mozog a priame napichnutie na velku siet je uz pomerne stara myslienka a velmi ma to nelaka... Ovsem ked si to tu hodil prave na tomto fore, tak ma napadla taka vec, ze v duchu BOINC poskytneme len zvysnu kapacitu svojho mozgu tej globalnej sieti - teda len to, co nepouzivame, dame do spolocneho... na to, co uzname za vhodne a dobrovolne (takze vacsina sa zase vydlabne na to a neda nic)... To je zaujimava myslienka.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysvetlenie pre Kiwiho

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

H:S napísal:Ahoj ve spolek
Ahoj Martine, prijemne ma prekvapilo ze si sa po piatich rokoch zapojil aj do nasho fora.. :)

Zaroven sa chcem ospravedlnit, ale moj cas, ktory mozem venovat boincu sa rapidne znizil (ako som pisal v novom threade), takze neviem ci budem mat dost zdrojov pokracovat v tejto zaujimavej diskusii...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď