Strana 1 z 1

Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Po Sep 26, 2011 3:42 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
To, ze existuju nove koncepty jadrovych reaktorov, nie je az tak prekvapujuce.
Priznam sa vsak, ze som nevedel, ze do vyvoja jedneho z pomerne kontroverznych reaktorov mohutne investoval Bill Gates. Konkretne do tzv. Travelling Wave Reaktoru, cez firmu TerraPower. Zeby zeliezko v ohni pred potapajucou sa Microsoft lodou? :-) Reaktor inak vyzera velmi zaujimavo - mal by totiz spalovat najma neobohateny uran.. [irony]najvhodnejsie miesto na jeho vybudovanie teda bude urcite Irak ci Libya, kde im ho uz pozhadzovali neurekom...[/irony]
http://en.wikipedia.org/wiki/TerraPower

Zacinaju inak peknu spolupracu s Toshibou, ktora pred nedavnom vyvinula zaujimavy minireaktor, ktory je maly, palivo mu vydrzi bez doplnania cca 30 rokov a dodava prijemnych 10 MW. Prave v tomto obdobi sa schyluje k jeho instalacii v jednom izolovanom aljaskom mestecku, kde ludia suhlasili s takymto pokusom - Toshiba im ho nainstaluje zadarmo...
http://en.wikipedia.org/wiki/Toshiba_4S

Re: Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Po Sep 26, 2011 4:48 pm
od používateľa Honza
Relativne maly reaktor, ktery by poskytoval energii pro lokalni spotrebu (mensi mesto) je zajimavy koncept. Jeste dopracovat smart grids...

Na druhou stranu by to take chtelo investovat do starych reaktoru - bud zvysit jejich bezpecnost (napriklad zabezpecit proti povodnim a/nebo naslednemu vypadku dodavky energie, kdy je po 4 hodinach neni cim chladit)...a nebo investovat do ukonceni jejich provozu.

Re: Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Ut Sep 27, 2011 3:30 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Honza napísal:Na druhou stranu by to take chtelo investovat do starych reaktoru - bud zvysit jejich bezpecnost (napriklad zabezpecit proti povodnim a/nebo naslednemu vypadku dodavky energie, kdy je po 4 hodinach neni cim chladit)...a nebo investovat do ukonceni jejich provozu.
Ano, tie male reaktory mi pripomenuli romany od Isaaca Asimova s jeho minireaktormi. :)

Nuz ano, stare reaktory su zataz ktorej nepomaha nebudovanie novych reaktorov - aj vo Fukushime predlzovali zivotnost, pretoze budovanie novych reaktorov nie je v mode a je drahe (ciastocne aj vdaka tomu, ze vyvoj je brzdeny z politickych [ekoteroristi] a ekonomickych [fossil fuel lobby] dovodov).
Napr. takemu reaktoru chladenom tekutym bizmut-olovenym kovom s vysokym bodom varu by sa tak lahko nestalo zeby nastala vodikova explozia ako vo Fukushime.
(ak ste nepoculi o reaktoroch chladenych tekutym kovom, tak su bezne pouzivane napr. v jadrovych ponorkach).
http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_met ... ed_reactor

Re: Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Ut Sep 27, 2011 10:05 pm
od používateľa shafa
Sodikem se chladi v energetice vcelku bezne, ne? Alespon ve skole jsme resili nejake souvislosti s navrzenim vhodnych materialu pro provoz tekuteho sodiku coby chladiva. Je to psina :D

Re: Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Št Sep 29, 2011 6:08 am
od používateľa Palo M.
Podla mna pricina je v tom, ze pre zmrdifirmy je daleko vyhodnejsie dodavat dokola zastarale predrazene veci. A nove firmy, ktore sa snazia presadit novsie, lepsie a aj lacnejsie technologie, su zmrdifirmami velice rychlo odstavene.
Ked ide o velke baliky penazi, tam funguju uplne ine principy ako ten bajny trhovy...

Re: Bill Gates a investicie do jadrovych reaktorov

Napísané: Št Sep 29, 2011 9:52 am
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Shafo, ano, chladenie tekutym sodikom nie je novinkou, len som chcel poukazat na to, ze existuju alternativy, ktore keby sa dostatocne vyvijali tak nie je problem zabranit problemom typu Fukushima.

Palo, tazko povedat, ano, business je spinava vec a efektivitu zachovavanu trhovym mechanizmom mozu davat akurat tak do slabikara pre deti pri pismenku T. Na druhej strane, vidis, ze firmy investuju a potom ziskavaju nove miesta na trhu (napr. spominany priklad Toshiby, ktora sa s tym malym reaktorom nenarocnym na obsluhu moze celkom zaujimavo presadit na ukor Simensu a dalsich). Takze skor ako neochotu vyrobcov reaktorov by som to videl v blokovani vyvoja, ci uz cez stat (a zakony) alebo cez firmy (a trhove mechanizmy).

Uvidime ako sa to vyvinie, mne sa poslednu dobu z oblasti energetiky paci najma riesenie nevyvazenosti slnecnej / veternej energie cez supravodive zasobniky energie (SMES), ktore uchovavaju 100% energie vdaka supravodicom, do ktorych "natlacia" prud, aktory vdaka supravodivosti vydrzi neobmedzene dlho. Ani pocet nabiti / vybiti nie je nijak obmedzeny, kedze supravodic sa nabitim neopotrebovava. Straty su jedine pri konverzii AC na DC prud a spat, co je vsak max. 5%, a jedine naklady su na chladenie, co nie je prilis narocne. Takze vynikajuci sposob ako hromadit nerovnovazne produkovanu energiu s velmi velkou ucinnostou a nevelkymi nakladmi (zatial je na tom najdrahsi samotny supravodic, ale ich ceny prudko klesaju, pri niob-titanovych vodicoch su uz dnes dost nizke). Napr. Sharp v Japonsku postavil tovaren ktora cas energie pokryva solarnymi clankami - a kedze slnko nesveti vzdy, vyriesil to velkym SMES s vykonom 10 MW, pekna sunka. :) To je podla mna velmi zaujimavy smer vyvoja.