Duro, v skratke odpovede na tvoje otazky:
1. Priamo stranka
https://wiki.ubuntu.com/ hovori, ze:
Lucid Lynx - 10.04 LTS - April 29, 2010 - Supported until April 2013 (Desktop) or Supported until April 2015 (Server)
Maverick Meerkat - 10.10 - October 10, 2010 - Supported until April 2012
(next)
Natty Narwhal - 11.04 - April 2011 - Supported until October 2012
Takze standardna podpora LongTermSupport verzie je 3 roky (LTS vychadza kazde 2 roky), standardna podpora ostatnych verzii je 1.5 roka (vychadzaju kazdeho pol roka). Podpora v tomto pripade znamena, ze vychadzaju opravy balickov a system sa updatuje automaticky (standardne otravuje okno so zoznamom updatov, ale da sa to prestavit aby automaticky downloadoval alebo aj rovno updatoval, alebo len notifikoval).
To znamena, ze s 10.10 mozes frcat az do aprila 2012 s updatami a potom bez updatov (zo serverov zmiznu repozitare), na inu verziu mozes upgradnut hocikedy predtym (fakt odporucam moju radu c.1), napriklad v juni 2011 si povies, ze nahodis 11.04 - ta uz by po 2 mesiacoch mala mat vychytane najvacsie muchy a bude supportovana do oktobra 2012...
A v podstate sa da bezat nejaky cas aj bez updatov - ak mas system dobre nastaveny, zapnuty firewall, na desktope by to malo frcat. Ale vacsinou je po par rokoch prostredie uz moralne zastarale (tie XPcka su dnes uz naozaj dedusko).
... A ten firewall si zapnes cez "sudo ufw enable" z terminalu

(standardne je v Ubuntu firewall totiz vypnuty).
2. Downgradnut sa teoreticky da, ale prakticky je to haluz. Neskusaj. Radsej si zazalohuj /home a urob novu instalaciu - a ked si pri povodnej instalacii dal /home do separatnej particie, tak sa dokonca mozes zaobist bez restore, vie to prezit rozumnu instalaciu noveho systemu (aj inej distribucie Linuxu), len musis dobre nastavit rozdelenie disku aby to /home prezil a root sa preinstaloval - v kazdom pripade backup je pred instalaciou vhodny "keby nieco".
Tvoje nastavenia (desktop) su prave v tvojom domacom adresari, takze standardne tiez preziju instalaciu noveho systemu, ovsem:
a) Mozes instalovat system s inym prostredim - napriklad das si miesto Ubuntu (prostredie Gnome) potom Lubuntu (zaklad systemu rovnaky, ale prostredie LXDE), alebo Kubuntu (prostredie KDE), tym padom sa pouzivaju uplne ine subory na nastavenie - musis si prostredie nastavit odznova.
b) Aj pri tom istom prostredi sa moze stat, ze je tam nejaka "major" zmena a stare nastavenie bud nebude fungovat, alebo sice fungovat nejako bude, ale nebude vyuzivat nove vlastnosti prostredia a bude to "stare skarede" a ty budes chciet "novy look & feel".
3. Co sa tyka instalacie balikov, da sa pozriet, ktore baliky mas momentalne nainstalovane, ulozit to do suboru a po reinstalacii to z command-line jednoducho znova nainstalovat vsetko jednym vrzom. No, niektore baliky mozu byt trocha zmenene (premenovane), pripadne to moze chciet dodatocne repozitare, ale to sa da tiez vyriesit kopirovanim suborov. Napriklad si pisal, ze si instaloval "Chrome" - mas to priamo stiahnute zo stranky Google (teda stiahol si odtial .deb subor a nainstaloval cez dpkg), alebo z distribucie (balik chromium-browser)? Ja pouzivam prave Chromium a teda je to ako vsetko rovno z distribucie (teda je to open-source verzia). Googlovsky instalator sice tiez prida Googlovske repozitare, aj podpisovaci kluc, ale je to cele skryte pred uzivatelom... asi preto, aby si "musel" citat a akceptovat TOS (otrava)... Ono je to v podstate jedno, ci Chrome alebo Chromium, funkcionalita je identicka, akurat logo ma ine farby (co prave tebe moze byt jedno) a verzia z distribucie moze byt viac prisposobena konkretnej situacii (prepojenost s inymi kniznicami) - az ked potrebujes preinstalovat cely system, tak prave baliky z distribucie idu jednoduchsim sposobom...
4. Co je to antivirus na Linux? Nejaky spomalovac systemu, ci co? Spomalovace systemu neinstalovat! Samozrejme malware moze byt aj na Linux, ale da sa to vyriesit aj bez molocha sediaceho v systeme a zeruceho v kuse systemove prostriedky a buzerujuceho uzivatela. Malware zatial nie je rozvinuty, ale je samozrejme mozny, ovsem na 99.9% bude sireny sociologickymi mechanizmami, nie dierami v systeme. Takze trocha rozumneho povedomia (neinstalovat zbesilo vsetko mozne, nespustat nezname veci) je lepsie riesenie ako antivirak.
Celkovo, ked uz tam mas funkcnu verziu 10.10, tak si ju tam zatil nechaj a pouzivaj a tes sa z nej. Medzicasom sa zorientujes a keby si si povedal, ze reinstall by sa hodil, budes mat zretelnejsie predstavy co od toho ocakavas.
... a inak pod linuxom sa da system a BOINC vyladit tak, aby sa kvoli BOINC nezvysovala frekvencia procesora (teda ked robi zataz len BOINC, procak je stale podtaktovany a zerie stale malo, a az ked zacnes pouzivat stroj, vytazis CPU inak a ten sa automaticky prepne na vyssiu frekvenciu - alebo len niektore jadro, podla potreby) - ked uz sme teda ekologicki, tak sa da aj takto ne-hardcorovo crunchovat.