Pozrel som si video. Zaujalo ma najma krasnymi animaciami

Co sa tyka argumentov proti teorii velkeho tresku - myslim ze to bolo slabe. Autor dava zaujimave a logicky vyzerajuce otazky, ale uplne zabuda na niekolko dolezitych faktov ktore hovoria v prospech rozpinajuceho sa vesmiru. Vadi mi, ze teoriu odmietol na zaklade nejakych "logickych" uvah a pritom ani len nenaznacil moznu alternativu.
Zopar mojich poznamok:
Standartny kozmologicky model (spominana teoria velkeho tresku a rozpinajuceho sa vesmiru) je iba jeden z mnohych pribliznych opisov nasho vesmiru. Existuje vela roznych kozmologickych modelov a teorii popisujucich nielen nas vesmir, ale aj existencou moznych paralelnych vesmirov a pod. Vacsina vedcov este stale akceptuje prave tento kozmologicky model ako model ktory v sucasnosti najvernejsie popisuje vznik a vyvoj nasho vesmiru z troch hlavnych dovodov:
1. Pomocou tohoto modelu vieme vyvoj vesmiru pekne matematicky popisat (uz par rokov po objaveni teorie relativity Alexander Friedmann pouzil Einsteinove rovnice na popis takehoto vesmiru)
2. Model popisuje vesmir ktory je v sulade s pozorovanim (napr. ze galaxie sa od nas vzdaluju sialenym tempom)
3. Model dava spravne predpovede - teoria velkeho tresku predpovedala urcite vlastnosti nasho vesmiru, mnohe z nich sa uz podarilo potvrdit pozorovanim (objav reliktneho ziarenia, na zaklade teorie jadier a termodynamiky predpoved percentualneho zastupenia helia, deuteria a litia vo vesmire a pod...)
Nikto netvrdi ze takyto model je presny alebo perfekny, vacsina vedcov sa vsak zhoduje ze "zatial" najvystiznejsie popisuje to co vidime okolo nas, hoci zdaleka nedokaze vysvetlit vsetky javy ktore pozorujeme..
Par postrehov co vycital rozpravac standartnemu kozmologickemu modelu:
a./ vek vesmiru sme urcili na zaklade pozorovania vzdalovania najstarsich objektov...
Ano, je dost mozne ze vesmir je vacsi a starsi ako si myslime. Mozno existuju objekty tak vzdialene, ze ich svetlo (tzn. ani akakolvek ina informacia) k nam od nich este nedorazilo. Je mozne, ze v tak vzdialenych castiach vesmiru dokonca platia ine fyzikalne zakony. Ale kedze informacia o nich (objektoch) k nam este nedorazila, nemaju na nas pozorovatelny vesmir ziaden vplyv a teda nemaju v popise vesmiru ziadne miesto. Akekolvek uvahy o takych castiach vesmiru alebo tak vzdialenych objektoch by boli puhe spekulacie a nie seriozna vedecka teoria.
Analogiou su teorie o paralelnych vesmiroch - takych, ktore existuju nezavisle a uplne oddelene od nasho vesmiru. Kedze su uplne oddelene, nemame sancu aby k nam prenikla akakolvek informacia o nich a na nas vesmir ani jeho popis nemaju ziaden vplyv. Pritom existencia takychto vesmirov je mozna - najnovsie vyskumy v oblasti superstrun ukazuju ze casopriestor sa moze trhat, dokonca sa cast nasho vesmiru moze uplne oddelit a vytvorit tak dalsi nezavisly vesmir.
Vek vesmiru vieme urcit aj nepriamo. Dokazom je uz spominane reliktne ziarenie. Princip spociva v tom, ze vesmir ktory sa rozpina sa zaroven ochladzuje - povodna extremne husta a horuca latka sa vplyvom rozpinania vesmiru ochladila na par Kelvinov. Tu mame perfektnu zhodu medzi teoriou a nameranymi hodnotami.
b./ Model nedokaze vysvetlit lokalne udalosti ako napriklad vzajomny pohyb galaxii, zlucovanie galaxii a pod.
Toto vysvetlit vieme - vznik vesmirnych objektov vdaci lokalnym nerovnostiam v rannych stadiach vesmiru. Keby sme mali na zaciatku perfektne rovnomerne rozlozenu "latku", vesmir by sa rovnomerne rozpinal a dnes by som tu nesedel a nepisal tento prispevok - na vsetky castice latky by posobila rovnaka gravitacna sila vo vsetkych smerocha nic take ako hviezdy a galaxie by nevzniklo. Vdaka lokalnym nepravidelnostiam sa k slovu dostala teta gravitacia, ktora zapricinila ze hmota sa zacala zhlukovat a zacali vznikat vesmirne objekty - mracna plynu, hviezdy, galaxie a pod...
======
Staticky model vesmiru je uz desiatky rokov prekonany, o tom niet ziadnych pochyb. Model rozpinajuceho vesmiru je to najlepsie co teraz mame a video neposkytlo ziadnu rozumnu alternativu.
Vyvoj rozpinajuceho sa vesmiru dokazeme krasne popisat rovnicami teorie relativity, vyvoj v rannych stadiach vieme popisat kvantovou mechanikou, termodynamikou, casticovou fyzikou a pod.
Tolko v kratkosti co ma narychlo napadlo..
Ako povinne citanie odporucam knizku "
Prve tri minuty" od Stevena Weinberga a "
Strucna historia casu" od Hawkinga.